Amasya doğumlu olan sanatçı babasının da müzisyen olup trompet icra etmesi sebebiyle küçük yaşlarda müzik ile tanıştı.

İlk derslerini Amasya Belediye Konservatuvar'ında alan Onur Sağlam, daha sonra İstanbul'da Mimar Sinan Devlet Konservatuvarı klarnet öğretim görevlisi ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi klarnet grup şefi Feza Çetin ile klasik batı müziği üzerine ve aynı zamanda Türkiye'nin sayılı klarnet virtüözlerinden Candan Erçetin ve Sezen Aksu gibi isimlerin orkestra klarnetisti Göksun Çavdar ile de klarnet teknikleri üzerine çalışmalarda bulundu.

Kocatepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı klarnet sanat dalında 4 yıl lisans eğitimi alan Onur Sağlam; 2009 Temmuz ayında İstanbul'da düzenlenen Feza Çetin'in klarnet masterclass çalışmasına aktif olarak katıldı.

2011 yılında Kocatepe Üniversitesi bünyesinde düzenlenen klarnet günlerinde Alaein Boeglein ve Ender Gülenler ile çalışmalarda bulundu.

2014 yılında dünyaca ünlü klarnet ağızlığı üreticisi ''Pomarico'' ile çalışmalarda bulunmak üzere İtalya'ya davet edildi. Firma ile birlikte Türk müziği sistemine uygun bek çalışmasında bulunan sanatçıya, firmanın endorseri olarak kendi ismini taşıyan O.S. model ağızlıklar üretildi.

2014 yılında akademik kimliği ile yeni nesil klarnetistler yetiştirmek üzere Türkiye'nin ilk marka tescilli klarnet akademisi projesini hayata geçirdi.

2015 Ocak ayında İzmir'de klarnet enstrümanı üfleme ve nefes tekniği üzerine workshop çalışması, 2015 Şubat ayında ise İstanbul'da klarnet enstrümanında Türk müziği icra teknikleri üzerine bir workshop çalışması düzenledi.

2015 yılında Başkent Üniversitesi Devlet Konservatuvarı'nda yüksek lisans eğitimine başlayan sanatçı, Prof.Dr. Ertuğrul Bayraktarkatal, Doç.Dr. Okan Murat Öztürk, Dr. Lütfü Erol gibi değerli isimlerle çalışmalarda bulundu.

2017 yılında Antalya'da ilk ve tek olarak gerçekleştirilen "klarnet eğitiminde karşılaşılan temel sorunlar" üzerine bir workshop çalışmasına imza attı.

Birçok müzik türü ile ilgilenen ve çalışmalarını aktif olarak sürdüren Onur Sağlam, eklektik sanatçı kimliğiyle Türkiye'nin en önemli klarnetistleri arasında yer almaktadır.